Fat Boy – jeden z najdłużej produkowanych modeli w całej linii produktowej marki Harley-Davidson. W momecie jego powstawania był niemalże eksperymentem, a dziś ciężko wyobrazić sobie jego brak na rynku. Jaka jest geneza tego modelu? Zapraszamy do lektury!

Harley-Davidson zbudował prototyp Fat Boy‘a na zlot Daytona Beach Bike Week w 1988 i 1989 roku.
Pełnoprawny
Fat Boy pojawił się na rynku w roku 1989 jako model roku 1990.
Oryginalnego Fat Boya zaprojektowali legendarni projektanci Harley-Davidson: Willy G. Davidson i Louie Netz.

Motocykl łączył w sobie współczesny styl z klasycznymi elementami Harley-Davidson. Aby uzyskać wygląd frezowanego metalu, motocykl został wykończony srebrnym metalicznym lakierem i wyposażony w aluminiowe pełne koła, które ukształtowały charakterystyczny wizerunek motocykla Fat Boy. Model był wyjątkowo masywny jak na tamte czasy. Szeroka przednia opona przykryta ściętym błotnikiem, szeroka kierownica i siedmiocalowy przedni reflektor w masywnej chromowanej obudowie zamontowanej na wypolerowanym mocowaniu nadawały motocyklowi iście muskularnego wyglądu. Davidson zaprojektował charakterystyczne logo ze skrzydłami na zbiornik paliwa, które stało się znakiem rozpoznawczym modelu Fat Boy.

Tylko firma Harley-Davidson mogła mieć tyle odwagi, aby nazwać motocykl „Fat Boy”. W swojej książce pt. „Sto lat Harley-Davidson” Willie G. Davidson wyjaśnia, jak do tego doszło:

Zastanawiacie się pewnie, jak powstała nazwa „Fat Boy”. Sam słyszałem wiele wersji, z których większość była niezgodna z prawdą. Prawdziwa wersja brzmi następująco: trudno wymyślić nazwę, która przyjmie się na ulicy. Pierwsze pytanie, jakie sobie zawsze zadajemy, brzmi: „Jak przechodnie na ulicy nazwaliby ten model?”. Od tego zaczynamy. Szukaliśmy niezwykłej, a nawet niepokornej nazwy, bo traktowanie własnych produktów z przymrużeniem oka bywa naprawdę zabawne. Według mnie i wielu innych osób z wewnątrz, które widziały model, motocykl miał masywny, „krępy” wygląd. W ten sposób nasi spece od marketingu wymyślili nazwę „Fat Boy”, która od razu przyjęła się na ulicy.

W 1991 roku Fat Boy wszedł do kultury popularnej dzięki swojemu występowi w filmie „Terminator 2: Dzień sądu”, w którym aktor Arnold Schwarzenegger przemierzał na nim ulice Los Angeles w spektakularnej scenie pościgu. Film stał się światową sensacją, co pomogło utrwalić pozycję modelu Fat Boy jako kultowego przedstawiciela marki Harley-Davidson na wielu rynkach, w szczególności europejskich.

Rama Fat Boy’a wywodzi się z modelu Softail z 1984 roku i ma wygląd sztywnej ramy, ale w rzeczywistości ma wahacz z ukrytym amortyzatorem. Harley-Davidson początkowo odrzucił tę koncepcję inżyniera Billa Davisa, by do niej wrócić, kupując prawa i projektując własną ramę we własnym zakresie.
W późniejszych latach model był sukcesywnie rozwijany i wprowadzane były kolejne ulepszenia:

1994: Fat Boy jest wyposażony w nowy wydech
1996: Zmodyfikowano cylinder główny i dźwignię zmiany biegów
1999: Zaimplementowano nowy silnik Twin Cam 1450 cm3 (88′) na rok modelowy 2000
2002: Wprowadzono światła sygnalizacyjne Bullet, system alarmowy i immobiliser
2006: Wprowadzenie silnika 1584 cm3  (96′) z wałkiem rozrządu  i sześciobiegową skrzynią biegów
2010: FLSTFB „Fat Boy Lo” –  najniższe siedzisko z całej dotychczasowej gamy modeli Harley-Davidson

Fat Boy’e od  2018 mają nową, przeprojektowaną ramę Softail z przednim i tylnym zawieszeniem Showa oraz nowe silniki Milwaukee-Eight z podwójną przeciwwagą. Dwa warianty 2018 to:

FLFB 1746  cm3 (107′)  i 109 Nm momentu obrotowego

FLFBS 1868  cm3 (114′) i moment obrotowy 119 Nm

Rama Softail 2018 posiada zmodyfikowany wahacz z tylnym zawieszeniem Showa monoblock zamontowanym pod siodłem (zastępującym poprzednie podwójne amortyzatory).Aby umożliwić bardziej komfortową i kontrolowaną jazdę z lepszym sterowaniem, widelec zawiera „podwójny zawór elastyczny” (SDBV) firmy Showa, symulator wkładu wykorzystujący dwa zawory do kontroli tłumienia (podczas kompresji i odbicia), zapewniając liniową charakterystykę tłumienia proporcjonalną do prędkość jazdy. Harley-Davidson twierdzi, że nowa rama jest sztywniejsza i lżejsza niż starsze ramy Softail i Dyna.
Inne ulepszenia obejmują reflektor LED i 18-calowe obręcze „Lakester” z szerszymi oponami 160 mm z przodu i 240 mm z tyłu.

Ze względu na swoją niemalejący sukces model Fat Boy doczekał się dwóch specjalnych edycji – na 15. i 30. rocznicę powstania modelu.

Wypuszczony w 2005 roku model “15th Anniversary” który dostępny był z mocniejszym silnikiem „Screamin ‘Eagle” i opcjami takimi jak specjalny lakier i niestandardowe koła.

Model Fat Boy 114 zaprezentowany z okazji 30-lecia modelu jest hołdem dla trzydziestu ukształtowanych przez niego lat. Jest on odważną reinterpretacją pierwotnego modelu, wprowadzającą mroczną kolorystykę wykończenia w parze z kolorem Vivid Black. Odlane z aluminium, pełne koła Lakester pomalowane są na satynową czerń, a ich styl podkreślają frezowane maszynowo akcenty. Jednostka napędowa Milwaukee-Eight 114 jest pokryta błyszczącym, czarnym lakierem, a pokrywy rozrządu i timera są utrzymane w subtelnym brązie. Wydech jest wykończony trwałym lakierem Black Onyx nakładanym w technologii osadzania z fazy gazowej, spod którego w jasnym świetle widać warstwę chromowaną.

Pomalowana lakierem w kolorze Vivid Black obudowa przedniego reflektora, kierownica i podnóżki stanowią uzupełnienie mrocznego wyglądu, tak różnego od modelu z produkcji standardowej. Brązowe logo Fat Boy umieszczone na zbiorniku paliwa doskonale współgra z czarnymi elementami wykończenia i pozostałymi brązowymi detalami odróżniającymi motocykl Fat Boy z edycji limitowanej od modelu standardowego.

Wyprodukowanych zostało tylko 2 500 egzemplarzy motocykla.
Każdy egzemplarz otrzyma indywidualny numer seryjny widoczny na tabliczce przymocowanej do konsoli na zbiorniku paliwa.

Wygląd, proporcje i sylwetka motocykla Fat Boy przypominały motocykl Hydra-Glide z 1949 roku, ale był całkowicie zmodernizowany i otworzył nowy rozdział dla młodego pokolenia motocyklistów”, wyjaśnia Brad Richards, wiceprezes Harley-Davidson ds. projektowania motocykli. „Motocyklistom spodobały się cechy nawiązujące do wzornictwa powojennego, jak również prostota współczesnego designu w stylu industrialnym. Oba te elementy zostały uwzględnione w nowej wersji motocykla Fat Boy z 2018 roku. Chcieliśmy, aby limitowana edycja z okazji 30-lecia modelu była jedyna w swoim rodzaju, dlatego wykorzystaliśmy popularność wykończeń w ciemniejszych kolorach i zdecydowaliśmy o przyjęciu strategii produkcji limitowanej, aby pojazd stał się czymś naprawdę wyjątkowym i ekskluzywnym.

Co przyniosą kolejne lata? Tego jeszcze nie wiemy. Jednego możemy być jednak pewni – model Fat Boy ma przed sobą świetlaną przyszłość!