Każdy z nas, zapalonych motocyklistów spotkał się z terminem „Chicano”. Jednak u każdego w głowie rodzi się nieco inna wizja motocykla w takim stylu. Co jednak sprawia że motocykl staje się „chicano”?

Termin Chicano jest wybraną tożsamością dla wielu Amerykanów meksykańskiego pochodzenia w Stanach Zjednoczonych. Sam termin „Chicano” pochodzi z połączenia „Mexican” i  „Americano” – Xicano. Tożsamość Chicano pojawiła się wśród antyasymilacyjnej młodzieży, z których część należała do subkultury Pachuco, która twierdziła, że termin ten był klasowym i rasistowskim oszczerstwem. Siła ruchu Chicano została odzyskana w latach 60. i 70. XX wieku, aby wyrazić siłę polityczną, solidarność etniczną i dumę z bycia rdzennym pochodzeniem

Termin Chicanismo opisuje ruchy kulturalne, filmowe, literackie, muzyczne i artystyczne, które pojawiły się wraz z ruchem Chicano. Podczas gdy ruch Chicano miał tendencję do skupiania się i priorytetyzowania męskiego tematu, różnorodność produkcji kulturalnej Chicano jest ogromna.

Dzięki środkom masowego przekazu kultura Chicano została spopularyzowana na arenie międzynarodowej. Pojawiły się kluby samochodowe lowriderowe, zwłaszcza w São Paulo w Brazylii, młodzież Maorysów ulepszająca lowriderowe rowery i przybierająca styl cholo, customizacja motocykli a także elementy kultury Chicano, w tym muzyka, lowridery i sztuka. Slangowe określenie customizowanego motocykla w stylu nawiązującym do lowriderów to „Vicla”. Styl wywodzi się z Kalifornii ale teraz rozprzestrzenił się na całym świecie. Zamiennie używane są terminy „Chicano” lub „Cholo”

Tradycyjny motocykl w stylu Cholo będzie miał co najmniej 21-calowe obręcze ze szprychami, białe ściany, długie wydechy fishtail , dużo chromowanych akcesoriów, grawerowane zdobienia, przedłużone kufry i błotnik, niestandardową skórę, wysoką kierownicę lub niskie beach-bar’y oraz niestandardowe malowanie w stylu lowridera. Każdy motocykl Vicla ma swój własny niepowtarzalny styl i smak, ale możemy zagwarantować, że zawsze łatwo go rozpoznać z tłumu i zawsze jest to Harley Davidson.